Ekonomi

Emeklilerden 8 bin 77 TL zam talebi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, asgari ücreti, memurları ve kamu çalışanlarını ekonomik yönden rahatlatacak adımlar atmanın kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Milyonlarca emeklinin bu süreçte maaşlarına zam yapacak adımları dört gözle beklediğini kaydeden Ergün, asgari ücretli, memur ve kamu personelinin gelirlerinin arttığını ancak milyonlarca emeklinin bire bir emekli maaşı almaya devam ettiğini bildirdi.

Ergün, “Aynı marketten aynı ekmeği aynı fiyata alıp bir ay 7 bin 500 lirayla geçinmek zorunda kalan emekliler çok zor durumda. Maalesef emeklilerimiz sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etme imkanına sahip değiller” dedi.

“Telefonlara cevap verilmedi”

Kazım Ergün, TÜED olarak aylık 7 bin 500 TL’nin üzerinde maaş alanlar için en az yüzde 25 zam ile birlikte en düşük emekli maaşının taban ücret seviyesine yükseltilmesini ve 4 bin TL zam yapılmasını istediklerini hatırlattı.

Bu yöndeki davetlerinin karşılıksız kaldığını belirten Ergün, şunları kaydetti:

“Bu yanılgının tersine çevrilmesi için tüm iyi niyetli çabalarımıza ve taleplerimize rağmen, ekonomik yük emeklilerimizin, dul ve yetimlerimizin sırtına yüklenmemelidir. Emeklilerin yıl sonunu bekleyecek gücü yok.

Bu süreçte akaryakıttan vergilere, ilaçtan ekmeğe yapılan zamları dikkate alarak zam talebimizi revize ediyoruz. Emekli maaşlarına 8 bin 77 TL’lik düzenlemenin bir an önce kök fiyata yansıtılmasını istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu